Publication •  29.07.2022

Ми працюємо на перемогу. Кожен зі свого боку фронту, який треба захищати

Something went wrong. Please try again later...
 

Компанії – це люди, і, як люди, компанії радіють успіхам, помиляються, страждають і працюють. Інша річ, що великі компанії краще підготовлені до важких часів і випробувань. Про бізнес в умовах війни журнал "Зерно" поговорив з Сергієм Харіним, керівником бізнесу у Східній Європі компанії  Corteva Agriscience.

- Війну нам всім передрікали іноземні розвідки і уряди, але до нас усіх вона прийшла зненацька… І до вас теж?

- Я б сказав, так. Ми спостерігали за тим, що відбувається навколо України, мали повідомлення посольств, але тримали під контролем свої емоції, запобігали паніці. Але ніч на 24 лютого шокувала усіх. Мої особисті відчуття в перший тиждень – це все відбувається не зі мною, якийсь голлівудський бойовик. Потім прийшло розуміння, що все насправді, і наївні переконання, що такого не може бути, залишились у минулому. Така історія.

Дуже прості слова, між думками, - така історія. Але як це глибоко, така у нас історія. І кожен з нас у ній – історична постать.

Перше відвантаження – 7 березня

- Я знаю, деякі великі компанії, передбачаючи, що такі події можуть бути, перемістили свої склади, ресурси у безпечні на їхню думку місця. Ви не вдавалися до таких дій?

- Оскільки ми напряму продаємо продукцію фермерам, найбільший склад у нас на Полтавщині, де розташований завод, є також склади в Одесі, на Київщині та на півночі. Найбільше ми переживали за завод – спочатку призупинили його діяльність, потім на прохання самих співробітників вирішили її відновити. Продукцію зі складів почали продавати на умовах самовивозу і перший склад, який знаходиться у Хмельницькому, почав працювати на початку  березня.

- Коли в компанії минув шок? Адже після 24 лютого за місяць почалася посівна.

- У перший тиждень всі були занурені у порятунок себе, рідних, близьких. Багато співробітників були змушені змінити місце проживання - в основному виїхали з великих місць на Сході і на Півдні у центр, на Захід, у маленькі села, до батьків. Частина виїхала за кордон, але в більшості люди повернулися. Можу сказати, що колеги, як в Україні, так і в сусідніх країнах, дуже підтримували тих, хто змушений був виїхати – допомагали з розміщенням, зустрічали, перевозили.

Але поступово компанія опанувала ситуацію і всі взялися до роботи, адже від аграріїв та нас, які забезпечують фермерів ресурсами, залежить продовольча безпека регіону. Сьомого березня було перше відвантаження та відтоді ми працювали наростаючим темпом, намагаючись забезпечити потреби фермерів.

- Ми увійшли у воєнні умови після обмежень, які диктувалися епідемією COVID-19. Офіс закритий, зустрічі офлайн обмежені. Як відбуваються комунікації менеджменту? Чи створює в роботі складності віддалений доступ?

- Пандемія нас підготувала до дистанційної роботи і бар’єру не було – ми швидко переналаштувалися і в деяких моментах підтягнули електронний документообіг. Але в перші дні широкомасштабної війни кількість дзвінків, у яких треба було брати участь, була дуже великою. Наша команда продемонструвала свою згуртованість, готовність допомагати один одному вирішувати найскладніші питання. Команди логістів, підтримки клієнтів, фінансисти, юридична та інші служби працювали так, що віддаленість або знаходження в інших містах не відчувалися взагалі – не було жодних нарікань.

- Які найбільші проблеми має компанія у часи війни? Логістика? Імпорт? Я спілкуюся з різними компаніями, - хтось продає залишки, а хтось, навпаки, налагодив нові поставки.

- Безпекова складова становила найбільшу перепону для логістики, у нас чимало засобів захисту імпортуються і, як у всіх компаній-імпортерів, ми мали певні складнощі із перетином кордону та розвезенням по країни. Іноземні водії відмовлялися їхати до України, постачальники зупиняли відвантаження. Нам поталанило - ми завезли велику кількість у останньому кварталі 2021 року. Цього вистачило до кінця березня, а до квітня наш відділ логістики знайшов рішення, як нам завезти необхідні додаткові обсяги. Що стосується насіння, то насіннєвий завод в Україні працює, ми вирощуємо насіння для наступних сезонів посіву. Кілька разів на день під час повітряної тривоги люди спускалися в бомбосховище, а потім продовжували працювати.

Система I’m Ok – всі живі, з усіма все гаразд

- Як пройшла для Corteva Agriscience посівна? Це ж були найтяжчі часи для України.

- Саме так. Але ми забезпечили наших фермерів насінням і навіть збільшили число клієнтів, які купували продукцію бренду Pioneer®. Насіння кукурудзи обрало майже 2500 господарств, а соняшнику – практично 4000, що відповідно на 15% та 20% більше, ніж минулого сезону. Фермери шукали наявне насіння і ми їх забезпечували, адже завод працював.

- Чи мають менеджери проблеми під час комунікацій з клієнтами? Адже по багатьох регіонах небезпечно пересуватися.

- В Corteva безпека поставлена на перше місце, цінність людського життя і здоров’я передусім. В компанії працює система «I’m Ok» - кожен співробітник щодня повинен відправити sms своєму керівнику або повідомити іншим чином, що з ним все гаразд. Щодня ми знаємо стан наших людей в Україні, ретельно відслідковуємо, чому не відповіли деякі працівники. Ми регулярно зустрічаємося з командами, спілкуємося з менеджментом. Наші колеги часто спілкуються з клієнтами, онлайн і, за можливістю, оффлайн. Наприклад, ми продовжуємо консультувати фермерів в полях, демонструвати невеличким групам свої новинки. Підготовка фермерів та відчуття, що компаніям працює з ними та заради них, дуже важливі. Але команда завжди дбає про безпеку – ми перевіряємо повідомлення про повітряні тривоги, не збираємо великі групи людей, завжди готові змінити час зустрічі, щоб не наражати на небезпеку.

Як і у всіх, у вас, напевно, є в колективі захисники, мобілізовані.

- Звісно, і ми намагаємося підтримати їх усіма доступними нам способами.

Це драматична посівна, драматичний сезон… З позицій насіннєвої компанії як ви бачите адаптивність фермерів? Відомо, що практично всі змінили структуру посівів.

- Ми бачимо зростання попиту на насіння соняшника, через бажання посіяти дорожчу культуру з меншими проблемами під час перевезення, дешевшу у посіві та у процесі вегетації. Є високий попит на насіння сої. Але в принципі трійка основний культур незмінна – соняшник, кукурудза, пшениця. По засобах захисту був дуже високий попит на фунгіцид Аканто Плюс®, на гербіциди на основі молекули Arylex™active, зокрема на дуже ефективний для захисту соняшнику Геліатекс™. Щодо озимого ріпаку говорити важко, адже ми тільки заходимо у сезон, але вже бачимо високий попит.

Оцінки в США: від «все пропало» до «ну нічого собі, як вони працюють»

- Ви – міжнародна компанія, але з американським корінням. Як оцінюють ваші колеги у США діяльність українського дивізіону під час війни?

- Коли в Україні біда, у світі голод, а продовольство дорожчає – війна довела і світ оцінив значення України, коли експорт зерна з України заблокували. Україна ще раз заявила у світі статус держави, яка годує півмільярда населення світу.

За тоном новин на початку березня виглядало, що на Україні можна поставити крапку - що реалізовано  до 24 лютого, оце й усе. Але поглянули на результати нашої компанії за результатами першого кварталу, потім – на прогнозовані результати другого кварталу, і вже у квітні я почав отримувати позитивні сигнали від штаб-квартири. Ми не тільки не провалилися, а показали результати продажів на рівні минулого року, іноді кращі, ніж показали деякі країни без війни. Оцінювалося скорочення посівних площ в Україні, ймовірний прибуток, який повинен допомогти уникнути скорочення персоналу, зберегти команду. Загалом, сприйняття нашої діяльності змінювалося від «все пропало» до «ну нічого собі». Також певним здивуванням стало відновлення роботи заводу.

Ми зараз перебуваємо в зоні, коли наш «кредитний рейтинг» піднявся досить високо, нам довіряють і слухають нас. Україна залишилася на мапі як країна, яка годує світ, і на мапі Corteva Україна залишилася стратегічною країною, важливою і однією з найпотужніших країн за продажами у Європі. Ми чуємо: скажіть, чим вам допомогти? Яка безпекова ситуація? На внутрішніх зустрічах українську команду називають героями, нас ставлять у приклад. Хоча, варто зазначити, що нас стали всебічно підтримувати та допомагати ще на самому початку війни, незалежно від результатів діяльності.

- Це дуже приємно. Агровиробники змінюють стратегії, а як змінюєте стратегію ви?

- Ми не змінюємо стратегії, але адаптуємо її до нових умов. Ми завжди працювали та працюємо заради фермера, з метою забезпечити його максимальний добробут, і ми залишаємось науково-дослідною компанією з найкращими інноваційними продуктами. Наші дві моделі бізнесу, продаж напряму і продаж через дистрибуцію, пройшли випробування у шокових умовах військових дій. Ми побачили, що модель прямих продажів насіння працює ефективніше, вона дає більше можливостей адаптуватися до швидких змін ситуації та забезпечити фермерам кращий супровід та допомогу. Тому ми інтегруємо весь насіннєвий портфель під одним брендом Pioneer®, який фермери купуватимуть напряму. Зараз ми готуємо команду, яка від липня буде заходити в новий сезон з одним брендом. В той же час ми залишаємось з нашою дистрибуцією по засобам захисту рослин. Ми будемо продовжувати працювати з тими бізнес-партнерами, хто виявився найбільш сильним, адаптованим і партнерським в цих жорстких умовах. Є своя і різна динаміка, як дистрибутори перелаштовували свої команди, склади, вибудовували логістику, вирішували непрості питання фінансування. Переважна більшість наших бізнес-партнерів проходить цей шлях безпрецедентного випробування досить професійно – я певен, що існуюча інфраструктура дистрибуції в Україні вистоїть та стане сильнішою! Доречі, по логістиці, - ми хочемо покращитися якісно, щоб зменшити ризики  і мати можливість поставляти ресурси фермерам вчасно.

«Хлопці, ви тут залишаєтесь? Я без вас не посію»

- А хто з клієнтів надає вам психологічну підтримку, надихає?

- Ми вважаємо героями абсолютно всіх фермерів України, які навіть не є нашими клієнтами, адже всім їм доводиться виконувати свою надважливу роботу в абсолютно нелюдських умовах. Але у нас є багато прихильників, клієнтів, які працюють з нами давно. З початком війни перші дзвінки були саме від них: «Чи ви, хлопці, тут залишаєтесь? Що у вас відбувається? Я без вас не посію. Скажіть, що треба, чим допомогти, куди приїхати». Це були дзвінки не стільки панічні, скільки партнерські. Це були мудрі, зрілі фермери, які розуміли стан справ і хотіли співпрацювати. Також для фермерів дуже важливою є наша проукраїнська позиція – адже Corteva, підтримуючи Україну і категорично не толеруючи насильство, першою з постачальників насіння та засобів захисту відмовилася від роботи з російським ринком і ініціювала план припинення всіх виробничих та комерційних активностей в рф. Тобто – Corteva виходить з росії! Аграрії цінують таку принциповість і тому наша репутація та високоякісна продукція компанії в цих умовах знаходять все більше прихильніків. 

- Які найближчі плани у Corteva Agriscience? Чи будуть презентуватися та впроваджуватися новинки? З традиційними Днями поля зараз сутужно, але – чи будуть альтернативні, інноваційні методи маркетингу?

- Наші фермери можуть отримати інформацію про наші розробки та новинки з соціальних мереж та повідомлень компанії, ми ширше застосовуємо цифровий маркетинг. У  нас є YouTube-канал, де ми з початку літа реалізовуємо проєкт «Агропоради в Corteva», даючи корисні поради фермерам. Ми починали з особливостей посіву, зараз йдуть поради щодо догляду рослинами та вирішення складних ситуацій. Стосовно новинок, ми не зупиняли дослідницької діяльності, у нас зараз вийшли нові інсектициди – РадіантТМ та  ДжеронімоТМ, які вже доступні в Україні. Також ми виводимо на ринок нові насіннєві гібриди, зокрема з лінійки гібридів Optimum® AQUAmax®, які дозволяють отримувати хороші врожаї в умовах посухи. Також ми активно впроваджуємо технології на виробничих полях, де росте наше насіння - 81% посівів зростає на зрошенні. Цьогоріч точне землеробство, яке минулого року реалізовувалося на 40% від засіяного, було впроваджене на більше ніж 80% виробничих площ. По технологічному рівню, я вам скажу, Україна – одна з перших у Європі. Коли ми ділимося досвідом, буває, наші колеги й клієнти з інших країн навіть не знають технологій, які ми тут застосовуємо.

- Ви бачите прояви світової рецесії? Чи слід нам готуватися до неї в Україні?

- Рецесія? Не думаю. Але висока інфляція, якої не пам’ятають в таких відсотках у Західній Європі, у США, є реальністю. Це відбувається і відбуватиметься, це криза, крізь, яку й ми будемо проходити. Здорожчання енергоносіїв, які входять у собівартість всіх продуктів, не можна ігнорувати. У нас це буде все в квадраті або в кубі, тому що у нас ще й війна. Нас готують до непростої зими в економічному сенсі, опалення, інше…

-          Чи Corteva реалізує сьогодні соціальні проекти?

-          Зараз Corteva підтримує багато проєктів, пов’язаних з продовольчою безпекою, створенням робочих місць в сільській місцевості та забезпечення продуктами харчування найнезахищеніших верств суспільства. Зокрема, ми фінансуємо допомогу самотнім літнім людям через БФ Let’s Help, допомогу людям з інвалідністю в Харківській області через ГО «Крізь війну», долучаємося до всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги», підтримуємо ініціативу інклюзивної пекарні Good Bread щодо безкоштовної передачі 7000 хлібин постраждалим на звільнених територіях в Київський та Чернігівській областях, а також допомагаємо медикаментами медичним установам, а Миколаївській станції швидкої допомоги допомагаємо придбати генератор, аби забезпечити безперебійну роботу. В плані ще багато проєктів для підтримки. Також співробітники, в Україні та поза її межами, задіяні в безлічі волонтерських ініціатив, допомагаючи постраждалим, біженцям тощо.

-          Чи можна розраховувати фермерам на економні програми, акції від Corteva Agriscience?

-          Безумовно, ми зараз працюємо над цим.

*****

-          Як ви особисто сприймаєте цю війну?

-          Мені теж довелося вивозити родину, в першу  ніч я побачив над своїм будинком, як сипалися залишки збитої ракети. Я подивився в очі своєї доньки і вирішив вивозити близьких, ми за півтори години зібралися й вирушили на захід, не знаючи, де будемо ночувати. Всі співробітники в дорозі зідзвонювалися, і всі були під захистом один одного, це ніколи не забудеться. Але потім взялися до роботи, і сьогодні ми всі працюємо на перемогу. Бо в кожного з нас свій фронт, який треба захищати.

Джерело: "Зерно"