Publication •  08.09.2022

Боротьбу амброзією в містах треба починати з полів

Something went wrong. Please try again later...
 

Внесення інноваційних засобів захисту рослин дозволяє зменшити поширення цієї небезпечної рослини теренами України, розповідає в своїй колонці Галина Радзіцька, категорійний менеджер з гербіцидів Corteva Agriscience.

Щороку в серпні-вересні люди, які хворіють на алергію, потерпають від одного з найбільш поширених небезпечних бур’янів в Україні - амброзії полинолисної, яка здатна викликати низку хвороб навіть у абсолютно здорової людини.

Амброзія відноситься до найбільш поширених інвазивних рослин, має здатність продукувати більше 40 000–150 000 насіння та зберігати свою життєздатність у ґрунті від 5 до 40 років. Нові рослини сходять після дощів з квітня по серпень, а одна рослина амброзії може сформувати більше одного мільярда гранул пилку, що розносяться вітром в радіусі до 100 кілометрів. Достатньо п'яти гранул шкідливого пилку на кубічний метр повітря, щоб викликати алергічні реакції у людей. Алергічне захворювання, викликане небезпечним алергеном, називається «амброзійний поліноз». Воно набуває значних масштабів –  в результаті хвороба призводить до значного знесилення організму, а лікування алергії тривале та важке. Дослідники, що беруть участь у проєкті Європейського Союзу Atopica, мета якого дослідити сукупний загальноєвропейський вплив змін у кліматі, землекористуванні та забрудненні повітря на захворювання, спричинені пилком алергенів, вказують, що чутливість до амброзії зросте більш ніж вдвічі до 2041-2060 рр. - з 33 млн. до 77 млн людей у Європі.

Потрапляючи на територію з сприятливим ґрунтом, амброзія тут же вкорінюється, швидко виснажує ґрунт, позбавляючи його вологи і поживних речовин. Рослина активно розростається навіть на несприятливих ґрунтах, наприклад солончаках. Завдяки своєму кореню амброзія проникає в землю на глибину до 4 метрів, тому отримати вологу може з більш глибших шарів ґрунту. Саме тому небезпечна амброзія і для сільськогосподарських угідь – польові культури страждають від жорсткої конкуренції за вологу та поживні речовини. Зокрема, середні втрати врожаю в посівах соняшнику оцінюються в 300 кг з гектара при густоті амброзії 10 рослин на квадратний метр, за даними Французького технічного центру з олійних культур Terres Inovia. Потенційні втрати врожаю можуть бути від 20% до 70% залежно від року.

З моменту знайомства з цим бур’яном вчені постійно шукають нові й дієві методи боротьби з амброзією. Оскільки амброзія несе потенційну небезпеку для людини і сільського господарства, то заходи контролю цього бур'яну мають бути плановими та систематичними. Не існує конкретного європейського регулювання для контролю амброзії, крім європейської директиви, яка встановлює максимальні рівні наявності насіння видів амброзії (Ambrosia spp.) в продуктах, призначених для годівлі тварин (Регламент Комісії (№ 744/2012 ЄС). Деякі країни Європи вирішили застосувати місцеві плани контролю амброзії (як Угорщина та Франція), що спрямовані на моніторинг та контроль розповсюдження амброзії. 

Контроль амброзії полягає в планомірному одночасному застосуванні проти неї комплексу заходів і методів захисту, виходячи з біологічних особливостей. В першу чергу, це система запобіжних заходів, очищення посівного матеріалу, сівозміна, попередники, система обробітку ґрунту та  застосування інноваційних гербіцидів. Зокрема, українські сільгоспвиробники мають доступ до найновітніших препаратів унікальної дії на основі інноваційної молекули Arylex™ Active, розробленою вченими міжнародної науково-дослідницької сільськогосподарської компанії Corteva Agriscience, яка працює в більш ніж 130 країнах світу, включаючи Україну. Arylex™ active – це новий, універсальний інструмент для боротьби з амброзією у посівах соняшнику та зернових колосових культур. Такі гербіциди, такі як ГеліантексТМ та КвелексТМ, створені на основі Arylex™ active, здатні контролювати ключові дводольні види бур’янів. І вони користуються популярністю серед українських фермерів.

 

Фермери все частіше обирають продукти Corteva, чому в тому числі сприяє чітка позиція керівництва щодо безумовної підтримки України і вихід з ринку рф. Компанія однією з перших міжнародних компаній-постачальників насіння та ЗЗР прийняла рішення вийти з російського ринку і, вже призупинивши нові продажі, ініціювала план припинення всієї виробничої та комерційної діяльності в рф. Крім того, Corteva продовжує підтримувати постраждалих через фінансування благодійних та гуманітарних проєктів підтримки. І ці рішення підтверджують вірність компанії своєму призначенню – збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь. Які мають жити здоровими та сильними у безпечній та мирній країні.